Gdy temperatura przekracza 25°C pozostaję z piekarnikiem w separacji 😉 Wtedy ratunkiem są wszelkie desery na zimno – w tym tygodniu lekki, bo na jogurcie, sernik z jagodami. Szybki do wykonania, schładzamy go kilka godzin w lodówce i pyszne ciasto na upały gotowe. Zamiast jagód możemy użyć innych owoców sezonowych np. truskawek czy malin. Zamiast agaru, który niestety mi się skończył, użyłam tym razem żelatyny. Odchudzony o połowę cukru przepis pochodzi z Moich wypieków.

Co będzie potrzebne:

– 750 ml jogurtu greckiego (gęstego)
– 70 g cukru pudru
– łyżeczka esencji waniliowej
– 200 ml kremówki
– 350 g jagód (mogą być mrożone)
– 24 g żelatyny

Wykonanie:

Jogurt powinien być w temperaturze pokojowej, śmietanka schłodzona.
Jogurt wymieszać z cukrem pudrem i esencją waniliową.
Żelatynę namoczyć, po czym rozpuścić w 1/4 szklanki gorącej wody (60 ml), przestudzić i dodać do niej 4 łyżki masy jogurtowej. Dokładnie wymieszać by nie było grudek, jeśli wyczujecie je pod palcami należy żelatynę podgrzać w mikrofali lub w kąpieli wodnej.
Dodać żelatynę oraz ubitą na sztywno kremówkę do reszty masy jogurtowej i wymieszać. Wstawić do lodówki do lekkiego stężenia (uwaga masa szybko tężeje).
Naszykować tortownicę o średnicy 25 cm – najlepie z silikonową obręczą (jeśli używacie zwykłej to należy wyłożyć ją papierem do pieczenia). Wmieszać jagody do gęstniejącej masy jogurtowej i przełożyć do tortownicy. Schłodzić w lodówce kilka godzin do całkowitego zastygnięcia.

Dodatkowo:

– 200 g serka śmietankowego
– 1,5 łyżki cukru pudru
– 3 łyżki jagód

Zblendować wszystkie składniki i rozsmarować na wierzchu sernika, schłodzić w lodówce.