Drożdżowe z rabarbarem i kruszonką to wiosenna klasyka. Dzięki dodatkowi skórki cytrynowej ciasto jest jeszcze bardziej aromatyczne. Placek jest niewysoki, ale dzięki temu nie zapychamy się bułą tylko mamy zrównoważone proporcje ciasta i kwaskowatego rabarbaru. Przepis pochodzi z Moje wypieki z lekkimi modyfikacjami (mniej cukru!), moje ciasto było też pieczone w większej formie niż w oryginale. Ciasto jest dość rzadkie więc polecam wyrabiać mikserem z hakiem lub w maszynie do chleba.

Co będzie potrzebne:

– 3 jajka
– 125 ml mleka (może być roślinne)
– 100 g rozpuszczonego i ostudzonego masła
– 50 ml brązowego cukru nierafinowanego
– 400 g mąki
– skórka otarta z jednej cytryny
– szczypta soli
– 10 g suszonych drożdży

Dodatkowo:

– 400 g rabarbaru (obranego i pokrojonego w kostkę)

Na kruszonkę:

– 100 g rozpuszczonego masła
– 150 g mąki
– 50 g cukru brązowego nierafinowanego (jeśli lubicie słodkie ciasta to dodajcie więcej cukru – nam pasowało kwaskowate).

Wykonanie:

Przesianą mąkę wymieszać z drożdżami, dodać cukier, sól, następnie resztę składników. Wyrobić miękkie i elastyczne ciasto (mimo że będzie rzadkie, nie należy dosypywać mąki). Przełożyć do oprószonej mąką miski, przykryć ściereczką i  odstawić w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny (do podwojenia objętości).
Jeśli używacie maszyny do chleba należy nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta, umieścić składniki w kolejności najpierw mokre, potem suche, na koniec drożdże.
Po wyrośnięciu przełożyć ciasto do formy 21×31 cm (ja miałam większą: 25×40 i też dała radę). Na wierzchu ułożyć rabarbar i posypać kruszonką (wszystkie składniki wymieszać widelcem do powstania grudek). Przykryć ściereczką i zostawić do ponownego wyrośnięcia na pół godziny.
Wstawić do zimnego piekarnika i nagrzać do 180°C. Piec przez ok 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

image