Dzisiaj najbardziej szalona noc w roku, czyli ulubiony dres, dobry film i oczywiście szamka 😉 Jak powszechnie wiadomo do eleganckiego ubioru sportowego świetnie pasuje sushi (na leniwca zamówione, a nie zrobione), ale nie samymi wytrawnymi smakami człowiek żyje 😉 Dlatego właśnie wyjechały z piekarnika drożdżowe babeczki z konfiturą. Jako szczęśliwa posiadaczka maszyny do chleba traktuję ciasto drożdżowe jako ratunek gdy nie chce mi się zbytnio kombinować – wrzucam wszystkie składniki i mogę zająć się zabawą z dzieckiem. Potem tylko przerzucam ciasto do odpowiedniej formy i do piekarnika – czy może być coś prostszego? Równie dobrze wyrabia się ciasto w mikserze z hakiem, a dla twardzieli pozostaje ugniatanie ręczne.

Co będzie potrzebne:

– 75 g rozpuszczonego masła
– 3 żółtka
– 3/4 szklanki mleka
– łyżeczka pasty waniliowej lub ziarenka z jednej laski
– 50 g cukru
– 350 g mąki pszennej
– 10,5 g drożdży suszonych
– gęsta konfitura owocowa (u mnie czarna porzeczka)

– jajko wymieszane z łyżką mleka

Na kruszonkę:

– 50 g rozpuszczonego masła
– 50 g mąki pszennej
– 50 g cukru

Wykonanie:
Mąkę wymieszać z drożdżami, dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczone masło. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką, do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).

Metoda dla posiadaczy maszyny do chleba:
Do maszyny wlewamy najpierw płynne składniki, potem suche a na wierzch drożdże. Ustawić program do wyrabiania i wyrastania (u mnie to się zwie Ciasto) – powinien trwać przynajmniej 1,5 godziny.

Formę do muffinek wysmarować masłem i oprószyć mąką.
Wyrośnięte ciasto krótko wyrobić. Podzielić na 16 części, formować okrągłe kulki, lekko spłaszczyć, na środku nałożyć łyżeczkę konfitury i zamknąć wokół niej ciasto, tworząc coś na kształt sakiewki. Włożyć do foremki na muffinki, łączeniem do dołu. Przykryć ściereczką, pozostawić do ponownego wyrośnięcia (od 30 – 40 minut). W tym czasie przygotować kruszonkę: widelcem wymieszać z grubsza roztopione masło z mąką i cukrem, w palcach wyrobić kruszonkę.
Po wyrośnieciu babeczki posmarować roztrzepanym jajkiem wymieszanym z mlekiem i posypać kruszonką. Piec w temperaturze 180°C przez około 20 minuty. Wyjąć, przestudzić w foremce, następnie na kratce.

image

image

image

image